cookiesNewsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Dobra praktyka z zakresu walidacji efektów uczenia się w Szkocji

Walidacja – nowe możliwości zdobywania kwalifikacjiPrezentowana dobra praktyka została opracowana jako wkład do bazy on-line dobrych praktyk w zakresie walidacji i zapewniania jakości procesu nadawania kwalifikacji.
Dobra praktyka opisuje proces walidacji prowadzony w ICERMS – szkockim ośrodku szkolenia zawodowego w sektorze gospodarowania odpadami. Przedstawiony w niej proces umożliwia zdobycie kwalifikacji Zarządzanie działaniami związanymi z gospodarowaniem odpadami: transport – odpady niebezpieczne (poziom 7 Szkockiej Ramy Kwalifikacji i 5 Europejskiej Ramy Kwalifikacji). Walidacja uwzględnia cztery etapy, w tym identyfikowanie i dokumentowanie efektów uczenia się, weryfikację i certyfikowanie. W trakcie procesu kandydat ma możliwość etapowego zdobywania zestawów efektów uczenia się składających się na kwalifikację.


Film prezentujący dobrą praktykę z zakresu walidacji efektów uczenia się w Szkocji.

Ważnym elementem dobrej praktyki jest ścisłe powiązanie walidacji z miejscem pracy kandydata. Jest ono źródłem pozyskania dowodów na posiadanie efektów uczenia się oraz miejscem wizytacji asesora. Niemniej istotnym aspektem prezentowanych rozwiązań jest ciągłe wsparcie kandydata oferowane przez asesora, w tym pomoc w dokumentowaniu efektów uczenia się i wspólne planowanie szczegółowego przebiegu weryfikacji. Warto również zwrócić uwagę na elementy związane z zapewnianiem jakości walidacji, wśród których znajduje się prowadzenie ewaluacji wewnętrznej i zewnętrznej procesów zachodzących w instytucji przeprowadzającej walidację.


Pobierz publikację
(PDF)

UŁÓŻ MNIE


Konkurs dla dziennikarzy

Wydarzenia

listopad 2017
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3