cookiesNewsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


W Krakowie o ramach w szkolnictwie wyższym

W Krakowie o ramach w szkolnictwie wyższym 23 lutego 2012 roku, w Krakowie odbyło się seminarium poświęcone omówieniu i wyjaśnieniu zadań uczelni wynikających z aktualnych uregulowań prawnych dotyczących Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego i systemów zapewniania jakości kształcenia. Było to jedno z kilkudziesięciu seminariów na temat KRK dla szkolnictwa wyższego, jakie Zespół Ekspertów Bolońskich i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zorganizowały w uczelniach w roku akademickim 2011/12 po wejściu w życie nowych ustaleń prawnych związanych z KRK.

W spotkaniu, prowadzonym przez ekspertów bolońskich, prof. Marka Frankowicza i prof. Janusza Pawlikowskiego, udział wzięło blisko dwustu przedstawicieli szkół wyższych.

Prof. Frankowicz mówił, jak należy definiować efekty kształcenia dla programów studiów, modułów i przedmiotów, a także w jaki sposób do efektów kształcenia zdefiniowanych dla poszczególnych modułów i przedmiotów przypisywać punkty ECTS. Natomiast prof. Pawlikowski wyjaśniał, jak w myśl aktualnych uregulowań prawnych powinien być zorganizowany wewnętrzny system zapewniania jakości kształcenia.

Uczestnicy seminarium nie mieli wątpliwości, co do potrzeby działań na rzecz wyższej jakości kształcenia na polskich uczelniach (szczególnie niepublicznych). Dyskusja po prezentacjach obu ekspertów bolońskich jasno natomiast pokazała, że Krajowe Ramy Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego nie są uniwersalną odpowiedzią na potrzeby polskich uczelni i sposobem na poprawę jakości kształcenia.

Największe zainteresowanie uczestników seminarium wzbudziło wystąpienie prof. Frankowicza, który przekazywał najbardziej ogólne informacje o potrzebie stosowania języka efektów kształcenia w programach nauczania. Przedstawiciele szkół wyższych wyrazili swoje wątpliwości co do idei i kształtu przygotowanych przez MNiSW rozporządzeń wprowadzających Krajowe Ramy Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego. W czasie dyskusji formułowano zastrzeżenia o charakterze ogólnym i szczegółowym. Te pierwsze dotyczyły samej potrzeby wcielania w życie KRK dla szkolnictwa wyższego (dużym zaskoczeniem dla zgromadzonych był fakt, iż Polska jest w tej dziedzinie prekursorem i że inne kraje europejskie nie wprowadziły analogicznych reform).

Zastrzeżenia bardziej szczegółowe dotyczyły definicji wprowadzonych do ustawy,  mówiono o potrzebie rzetelnej informacji o Europejskiej Ramie Kwalifikacji i europejskim kontekście przygotowanych przez MNiSW reform. Atmosfera, w jakiej przebiegało seminarium, pokazała, że idea krajowych ram kwalifikacji nadal budzi kontrowersje.

Zobacz też stronę Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji:
http://www.frse.org.pl/

Wiadomości

O przyszłości ZSK rozmawialiśmy w Warszawie

O przyszłości ZSK rozmawialiśmy w Warszawie

Zintegrowany System Kwalifikacji to kwalifikacje dla każdego. Tymi słowami dyrektor IBE, Piotr Stankiewicz otworzył naszą ogólnopolską konferencję.

Więcej...
Ruszy nowy cykl konferencji regionalnych

Ruszy nowy cykl konferencji regionalnych

Jakie są korzyści z uczenia się przez całe życie i zdobywania nowych kwalifikacji?

Więcej...
Polska Rama Kwalifikacji

Polska Rama Kwalifikacji

Publikacja przedstawia Polska Ramę Kwalifikacji (PRK) – jedno z ważniejszych narzędzi zintegrowanego systemu kwalifikacji, opracowane w wyniku kilkuletnich…

Więcej...
Debata z Radą Interesariuszy

Debata z Radą Interesariuszy

28 marca 2017 r. odbyło się czwarte już spotkanie konsultacyjno-informacyjne dla interesariuszy ZSK. W gronie przedstawicieli m.in. organizacji…

Więcej...
Seminaria o walidacji i jakości kwalifikacji

Seminaria o walidacji i jakości kwalifikacji

Nasze seminaria skierowane są do podmiotów, które mogą być zainteresowane nadawaniem kwalifikacji włączonych do ZSK, prowadzeniem walidacji efektów…

Więcej...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

„Kwalifikacje na czasie” – nowy kurs online

Prowadzisz kursy lub szkolenia? Doradzasz innym w wyborze ścieżki kariery? Chcesz zatrudniać pracowników bez zbędnych kosztów związanych z rekrutacją? Wiesz, jak przygotować się do wejścia na rynek pracy? Jesteś ciekawy, jakie są inne sposoby prezentacji niż CV czy list motywacyjny? Teraz możesz dowiedzieć się tego wszystkiego bez wychodzenia z domu. Ucz się, gdziekolwiek jesteś, o dowolnej porze i w swoim tempie dzięki nowemu kursowi online.„Kwalifikacje dla każdego”


Przedstawiamy cykl 10 audycji poświęconych Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji.
Jeśli ktoś planuje swoją ścieżkę kariery, szuka pracy lub chce zmienić obecną, szkoli innych, doradza przy wyborze kierunku edukacji, dzięki obejrzeniu materiałów TV będzie mógł dowiedzieć się, jak system kwalifikacji będzie działał i w jaki sposób ułatwi życie uczącym się i pracującym Polakom.


Animacja o ramie kwalifikacji


Co to jest Polska Rama Kwalifikacji i jakie korzyści przyniesie każdemu z nas - w prosty, przejrzysty sposób pokazuje najnowsza animacja opracowana przez projekt KRK realizowany w Instytucie Badań Edukacyjnych. Animacji szukaj też > tutaj.

 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE