cookiesKalendarz wydarzeń

październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Nadchodzące wydarzenia

Wt Paź 23 @09:00 - 04:00PM
HR a Zintegrowany System Kwalifikacji

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


W Krakowie o ramach w szkolnictwie wyższym

W Krakowie o ramach w szkolnictwie wyższym 23 lutego 2012 roku, w Krakowie odbyło się seminarium poświęcone omówieniu i wyjaśnieniu zadań uczelni wynikających z aktualnych uregulowań prawnych dotyczących Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego i systemów zapewniania jakości kształcenia. Było to jedno z kilkudziesięciu seminariów na temat KRK dla szkolnictwa wyższego, jakie Zespół Ekspertów Bolońskich i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zorganizowały w uczelniach w roku akademickim 2011/12 po wejściu w życie nowych ustaleń prawnych związanych z KRK.

W spotkaniu, prowadzonym przez ekspertów bolońskich, prof. Marka Frankowicza i prof. Janusza Pawlikowskiego, udział wzięło blisko dwustu przedstawicieli szkół wyższych.

Prof. Frankowicz mówił, jak należy definiować efekty kształcenia dla programów studiów, modułów i przedmiotów, a także w jaki sposób do efektów kształcenia zdefiniowanych dla poszczególnych modułów i przedmiotów przypisywać punkty ECTS. Natomiast prof. Pawlikowski wyjaśniał, jak w myśl aktualnych uregulowań prawnych powinien być zorganizowany wewnętrzny system zapewniania jakości kształcenia.

Uczestnicy seminarium nie mieli wątpliwości, co do potrzeby działań na rzecz wyższej jakości kształcenia na polskich uczelniach (szczególnie niepublicznych). Dyskusja po prezentacjach obu ekspertów bolońskich jasno natomiast pokazała, że Krajowe Ramy Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego nie są uniwersalną odpowiedzią na potrzeby polskich uczelni i sposobem na poprawę jakości kształcenia.

Największe zainteresowanie uczestników seminarium wzbudziło wystąpienie prof. Frankowicza, który przekazywał najbardziej ogólne informacje o potrzebie stosowania języka efektów kształcenia w programach nauczania. Przedstawiciele szkół wyższych wyrazili swoje wątpliwości co do idei i kształtu przygotowanych przez MNiSW rozporządzeń wprowadzających Krajowe Ramy Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego. W czasie dyskusji formułowano zastrzeżenia o charakterze ogólnym i szczegółowym. Te pierwsze dotyczyły samej potrzeby wcielania w życie KRK dla szkolnictwa wyższego (dużym zaskoczeniem dla zgromadzonych był fakt, iż Polska jest w tej dziedzinie prekursorem i że inne kraje europejskie nie wprowadziły analogicznych reform).

Zastrzeżenia bardziej szczegółowe dotyczyły definicji wprowadzonych do ustawy,  mówiono o potrzebie rzetelnej informacji o Europejskiej Ramie Kwalifikacji i europejskim kontekście przygotowanych przez MNiSW reform. Atmosfera, w jakiej przebiegało seminarium, pokazała, że idea krajowych ram kwalifikacji nadal budzi kontrowersje.

Zobacz też stronę Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji:
http://www.frse.org.pl/

Wiadomości

Zapraszamy na 9. Forum Rozwoju Mazowsza

Zapraszamy na 9. Forum Rozwoju Mazowsza

Już po raz dziewiąty Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych organizuje Forum Rozwoju Mazowsza. To najważniejsze w województwie mazowieckim…

Więcej...
Konferencja - Walidacja w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji - od założeń do praktyk

Konferencja - Walidacja w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji - od założeń do praktyk

Wydarzenie jest skierowane do instytucji certyfikujących funkcjonujących w ramach wdrażanego w Polsce Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) i podmiotów…

Więcej...
Rozwój kwalifikacji w branży motoryzacyjnej

Rozwój kwalifikacji w branży motoryzacyjnej

Rozwój innowacyjnych kwalifikacji w branży motoryzacji dzięki Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji był tematem seminarium, w którym wzięło udział niemal…

Więcej...
Dwie nowe kwalifikacje w ZSK

Dwie nowe kwalifikacje w ZSK

„Kosmetyczka – dyplom mistrzowski” i „Kosmetyczka – świadectwo czeladnicze” to nowe kwalifikacje rynkowe włączone do ZSK.

Więcej...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Animacja "Kwalifikacje na wyciągnięcie ręki"


Na portalu kwalifikacje.gov.pl  znajdziesz wszystkie oficjalne i najważniejsze informacje na temat  Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. To strona dla każdego: pracownika, pracodawcy, ucznia, trenera czy osób zainteresowanych opisaniem kwalifikacji.

 

Animacja "Kwalifikacje dla wymagających"

Po co w ogóle jest Zintegrowany System Kwalifikacji? Czym  w ogóle są te kwalifikacje? Jak wygląda ich opisywanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w powyższej animacji.Cykl audycji TV „Kwalifikacje dla każdego”


Jeśli ktoś planuje swoją ścieżkę kariery, szuka pracy lub chce zmienić obecną, szkoli innych, doradza przy wyborze kierunku edukacji, ten cykl audycji  będzie dla niego bardzo pomocny. Dowie się, w jaki sposób ZSK będzie działał i jak ułatwi życie uczącym się i pracującym Polakom. KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR