cookiesKalendarz wydarzeń

październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Nadchodzące wydarzenia

Wt Paź 23 @09:00 - 04:00PM
HR a Zintegrowany System Kwalifikacji
Cz Paź 25 @08:30 - 04:00PM
Zintegrowany System Kwalifikacji – szanse i korzyści dla biznesu

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


W Krakowie o jakości szkoleń

21 maja 2012 roku w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone jakości kształcenia w systemie edukacji pozaformalnej w Polsce. Organizatorem konferencji był Wojewódzki Urząd Pracy, a jej gościem specjalnym Roman Ciepiela – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Uczestnicy oraz zaproszeni goście, w tym także eksperci projektu KRK, próbowali odpowiedzieć m.in. na pytania: jakie są koszty słabej jakości edukacji pozaformalnej, czy polskie przedsiębiorstwa dbają o rozwój kompetencji swoich pracowników, a także jaka jest korzyść z wprowadzenia systemu zapewniania jakości szkoleń.

Dr Hubert Paluch z Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium zwrócił uwagę na kilka głównych problemów związanych z rynkiem szkoleń w Polsce, m.in. na brak rozpoznania potrzeb przed rozpoczęciem procesu szkoleniowego, brak nastawienia na konkretny efekt szkoleniowy czy brak współpracy trenerów z sektorem nauki.

Z kolei ekspert KRK, dr Łukasz Sienkiewicz w prezentacji pt. „Ocena procesu zarządzania zasobami ludzkimi w oparciu o kompetencje w kontekście uczenia się przez całe życie” rozpatrywał kwestię szkoleń z perspektywy pracodawców. W prezentacji zostało podkreślone, że obserwujemy stały wzrost świadomości znaczenia kompetencji pracowników u pracodawców w kontekście konkurencyjności przedsiębiorstw. Pracodawcy nie dysponują jednak wystarczającymi środkami finansowymi na inwestowanie w rozwój kompetencji pracowników.

- Prezentacja dr Łukasza Sienkiewicza

Kwestia jakości szkoleń w Polsce została podjęta w prezentacji eksperta KRK dr Magdaleny Dybaś, która dowodziła, że istnieje wiele barier we wprowadzaniu mechanizmów zapewniania jakości, m.in. brak standardów, uzależnienie jakości szkoleń od wymagań klientów, a także brak zasobów finansowych i organizacyjnych umożliwiających podjęcie systemowych działań w zakresie zapewniania jakości.

Warto się zatem przyjrzeć, jak to robią inni. Konferencja była doskonałą okazją do poznania mechanizmów oceny jakości firm szkoleniowych, które stosuje się zagranicą. Fabio Bettega z Wydziału Bonów Szkoleniowych FOREM zaprezentował waloński system kształcenia dorosłych oparty o bony edukacyjne. Celem wprowadzenia tego systemu było z jednej strony zachęcenie małych i średnich przedsiębiorców do szkolenia pracowników poprzez zachęty finansowe; a z drugiej – zlikwidowanie formalności administracyjnych. Zdaniem przedstawiciela FOREM, zaletą systemu walońskiego jest dostęp przedsiębiorców do informacji o ofercie szkoleniowej, obejmującej ok. 15 000 modułów oraz zagwarantowanie im jakości szkoleń. W jaki sposób? Firmy zajmujące się szkoleniem pracowników muszą mieć znak jakości. Jest on weryfikowany raz na trzy lata przez firmy certyfikujące wskazane przez ministerstwo.

Wiadomości

Zapraszamy na 9. Forum Rozwoju Mazowsza

Zapraszamy na 9. Forum Rozwoju Mazowsza

Już po raz dziewiąty Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych organizuje Forum Rozwoju Mazowsza. To najważniejsze w województwie mazowieckim…

Więcej...
Konferencja - Walidacja w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji - od założeń do praktyk

Konferencja - Walidacja w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji - od założeń do praktyk

Wydarzenie jest skierowane do instytucji certyfikujących funkcjonujących w ramach wdrażanego w Polsce Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) i podmiotów…

Więcej...
Rozwój kwalifikacji w branży motoryzacyjnej

Rozwój kwalifikacji w branży motoryzacyjnej

Rozwój innowacyjnych kwalifikacji w branży motoryzacji dzięki Zintegrowanemu Systemowi Kwalifikacji był tematem seminarium, w którym wzięło udział niemal…

Więcej...
Dwie nowe kwalifikacje w ZSK

Dwie nowe kwalifikacje w ZSK

„Kosmetyczka – dyplom mistrzowski” i „Kosmetyczka – świadectwo czeladnicze” to nowe kwalifikacje rynkowe włączone do ZSK.

Więcej...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Animacja "Kwalifikacje na wyciągnięcie ręki"


Na portalu kwalifikacje.gov.pl  znajdziesz wszystkie oficjalne i najważniejsze informacje na temat  Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. To strona dla każdego: pracownika, pracodawcy, ucznia, trenera czy osób zainteresowanych opisaniem kwalifikacji.

 

Animacja "Kwalifikacje dla wymagających"

Po co w ogóle jest Zintegrowany System Kwalifikacji? Czym  w ogóle są te kwalifikacje? Jak wygląda ich opisywanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w powyższej animacji.Cykl audycji TV „Kwalifikacje dla każdego”


Jeśli ktoś planuje swoją ścieżkę kariery, szuka pracy lub chce zmienić obecną, szkoli innych, doradza przy wyborze kierunku edukacji, ten cykl audycji  będzie dla niego bardzo pomocny. Dowie się, w jaki sposób ZSK będzie działał i jak ułatwi życie uczącym się i pracującym Polakom. KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR