cookiesKalendarz wydarzeń

październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Nadchodzące wydarzenia

Wt Paź 23 @09:00 - 04:00PM
HR a Zintegrowany System Kwalifikacji

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

KRK na konferencji HR Directors Summit

kon117 stycznia 2013 roku w warszawskim hotelu Marriott odbyła się IV edycja ogólnopolskiej konferencji HR Directors Summit. W debacie zatytułowanej „Wyzwania dla rynku pracy 2013 w perspektywie najważniejszych polskich badań" udział wziął ekspert projektu KRK dr Łukasz Sienkiewicz. Instytut Badań Edukacyjnych był partnerem konferencji.

 

Jakie są wyzwania dla polskiego rynku pracy? Jakie osoby na potrzebują najwięcej wsparcia - młodzi, w średnim wieku, czy może pracownicy 50 +? Czy nowy system kwalifikacji może pomóc w zdobywaniu pracy? W dyskusji te tematy obok przedstawiciela IBE, udział wzięli: Paweł Strzelecki z Narodowego Banku Polskiego oraz Anna Świebocka-Nerkowska z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, kierownik projektu Bilans Kapitału Ludzkiego. Dyskusję prowadziła Monika Dawid-Sawicka, ekspert ds. rynku pracy.

Według ekspertów, jednym z ważniejszych wyzwań jakie stoją przed pracodawcami, jest znalezienie pracowników z odpowiednimi kompetencjami lub też zarządzanie kompetencjami zatrudnionych już osób, czyli innymi słowy – dopasowanie kompetencyjne. – W naszych badaniach zajmowaliśmy się procesem zarządzania kompetencjami w polskich przedsiębiorstwach. Niestety, sytuacja nie wygląda najlepiej. Zdecydowana większość firm bazuje wyłącznie na analizie dokumentów aplikacyjnych i swobodnych wywiadach. Prawie 85 proc. badanych stwierdziło, że weryfikacja kompetencji odbywa się na przede wszystkim na podstawie subiektywnej oceny osoby lub zespołu prowadzącego nabór. – mówił dr Sienkiewicz. Według niego, problemu niedopasowania kompetencyjnego nie da się rozwikłać wyłącznie na poziomie przedsiębiorstwa. Potrzebne są odpowiednie rozwiązania w sferze publicznej, w ramach których zostaną wypracowane i upowszechnione narzędzia do weryfikowania oraz formalnego potwierdzania nabytych kompetencji. Temu służą m.in. prace nad Polską Ramą Kwalifikacji, prowadzone przez Instytut Badań Edukacyjnych, w ramach projektu KRK.


Ekspert projektu KRK dr Łukasz Sienkiewicz (trzeci od lewej) w trakcie debaty "Wyzwania dla rynku pracy 2013 w perspektywie najważniejszych polskich badań”

- Jakie jest zapotrzebowanie na kompetencje w polskiej gospodarce? To pytanie, które zadajemy w każdej edycji Bilansu Kapitału Ludzkiego. Po trzeciej edycji tego badania wiemy, że są bardzo duże problemy ze znalezieniem pracownika z odpowiednimi kompetencjami oraz doświadczeniem zawodowym. Na kompetencje składa się kilka elementów. Po pierwsze wiedza, ale także umiejętność wdrożenia jej w życie oraz posiadanie otwartej postawy. Dwóch ostatnich rzeczy nasz system edukacji nie uczy  i to należałoby zmienić – mówiła Świebocka-Nerkowska z PARP-u.

O kluczowych problemach rynku pracy mówił także Paweł Strzelecki z NBP-u. – Mamy bardzo dużo młodych ludzi, relatywnie dobrze wykształconych. A jednak z naszych badań wynika, że firmy muszą inwestować duże środki, aby znaleźć odpowiednich pracowników. Pośrednictwo pracy nie działa więc zbyt dobrze. Innym problemem jest duża liczba zarejestrowanych młodych bezrobotnych, którzy chcą pracować, a nie mają ani środków, by się przekwalifikować. Na pomoc ze strony odpowiednich urzędów też specjalnie nie mogą liczyć – mówi Strzelecki.

W przerwie pomiędzy prezentacjami i debatami goście konferencji mogli odwiedzić stoisko informacyjne projektu KRK. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim animacje na temat Polskiej Ramy Kwalifikacji (w tym najnowsza produkcja pt. „Edukacja nowych możliwości”), które w prosty i czytelny sposób wyjaśniają czym jest Polska Rama Kwalifikacji i jakie korzyści przyniesie każdemu z nas.     

Organizowana przez Wolters Kluwer Polska konferencja HR Directors Summit uważana jest za jedno z najważniejszych spotkań dyrektorów personalnych w Polsce. W tym roku zgromadziła ok. 150 gości. W jej programie, podobnie jak w poprzednich latach, obok debat i paneli dyskusyjnych, znalazły się najciekawsze studia przypadków, przygotowane przez dyrektorów HR kluczowych firm, działających na terenie naszego kraju, m.in. Netii, Hewlett-Packard, Danone, czy UPC Polska. Prezentacje dotyczyły przede wszystkim  efektywnego zarządzania czasem pracy, budowania strategii personalnych oraz zwiększenia zaangażowania pracowników w działalność firmy.


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR