cookiesKalendarz wydarzeń

październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Nadchodzące wydarzenia

Wt Paź 23 @09:00 - 04:00PM
HR a Zintegrowany System Kwalifikacji

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

PRK na EDU Trendach

27-28 września liderzy zespołu projektu KRK z Instytutu Badań Edukacyjnych uczestniczyli w warszawskich EDU Trendach - jednym z najważniejszych wydarzeń w branży oświatowej. Zaprezentowali na nim założenia polskiego systemu kwalifikacji.

Podczas dwudniowego spotkania w Pałacu Kultury i Nauki, zorganizowanego w tym roku w nowej formule pod hasłem „Innowacje i Jakość w Edukacji”, odbyło się kilkanaście równoległych sesji tematycznych. Poświęcono je m.in. zarządzaniu oświatą samorządową , autorytetowi nauczyciela i systemowi wspomagania pracy szkół.


Ekspert projektu KRK Beata Balińska na EDU Trendach

Podczas pierwszego dnia konferencji wykład na temat Polskiej Ramy Kwalifikacji jako instrumentu uczenia się przez całe życie, poprowadziła Beata Balińska, ekspert wiodący Zespołu ds. Współpracy Ponadnarodowej i Upowszechniania w IBE. Przedstawiła na nim założenia i cele projektu Polskiej Ramy Kwalifikacji, który w spójny i harmonijny sposób połączy oraz  uporządkuje efekty uczenia się zdobywane na różnych poziomach edukacji ogólnej, wyższej i zawodowej. Beata Balińska mówiła również
o korzyściach płynących z wprowadzenia ramy kwalifikacji w Polsce, stanie zaawansowania prac nad tym projektem oraz tłumaczyła, w jaki sposób nowy system kwalifikacji zmieni system edukacji i rynek szkoleń.

Podczas imprezy, łączącej konferencje, warsztaty i targi edukacyjne, na stoisku Instytutu prezentowano dwa realizowane przez niego projekty systemowe: „Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego” ("Entuzjaści edukacji") oraz „Opracowanie założeń merytorycznych i instytucjonalnych wdrażania Krajowych Ram Kwalifikacji” ("Kwalifikacje po europejsku"). Przebojem okazała się animacja o Polskiej Ramie Kwalifikacji, która zainteresowała nie tylko licznie zgromadzonych nauczycieli i dyrektorów szkół, ale i młodzież odwiedzającą poszczególne wykłady. Rozdawano także ulotki, plakaty oraz nową broszurę „Międzynarodowe Badanie Nauczania i Uczenia się”, opracowaną przez „Entuzjastów Edukacji”.


Stoisko Instytutu Badań Edukacyjnych na EDU Trendach

Jednym z punktów spotkania była debata „Kierunki rozwoju edukacji w kontekście wyzwań cywilizacyjnych i realnych możliwości”, w której wzięli udział przedstawiciele m.in. MEN, IBE, samorządów oraz organizacji pozarządowych. – Tego typu spotkania są potrzebne – ocenił uczestniczący w dyskusji wiceminister edukacji Maciej Jakubowski. – Bardzo dobrze, że taka debata się odbyła, bo widać, że jest wiele pomysłów na przyszłość i na to co zrobić w oświacie.

Sporym echem wśród gości imprezy odbiło się również wystąpienie prof. Leszka Balcerowicza zatytułowane „Uwolnić szkoły”, podczas którego namawiał on do wprowadzenia w polskiej oświacie mechanizmów rynkowych, wskazując jako przykład – oparte na prywatnym szkolnictwie - systemy edukacyjne Wielkiej Brytanii i Szwecji. Według byłego prezesa NBP działania w tym zakresie powinny objąć m.in. likwidację barier uniemożliwiających przekształcanie szkół publicznych w niepubliczne oraz jak najszybszą likwidację barier kontroli jakości pracy.

EDU Trendy to jedno z najważniejszych krajowych spotkań profesjonalistów z obszaru edukacji i osób zainteresowanych rozwojem oświaty. W tym roku uczestniczyło w nim ponad 800 gości.

 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR