cookiesKalendarz wydarzeń

październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Nadchodzące wydarzenia

Wt Paź 23 @09:00 - 04:00PM
HR a Zintegrowany System Kwalifikacji

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Wiarygodne potwierdzanie kompetencji

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów galerie/wpk oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Czy Polacy chcą potwierdzać kompetencje zdobyte na kursach, szkoleniach, w domu? Czy dyplomy i certyfikaty uwiarygodniają nas w oczach pracodawców? Jak potwierdza się kompetencje w różnych branżach? Na te i inne pytania odpowiadali eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych oraz przedstawiciele organizacji branżowych podczas ogólnopolskiej konferencji, która odbyła się w Warszawie  28 września 2012 roku.W trakcie tego spotkania naukowcy z IBE zaprezentowali wyniki „Badania stosowanych procedur potwierdzania efektów uczenia się osiągniętych na drodze edukacji pozaformalnej i uczenia się nieformalnego”. Badanie zostało  przeprowadzone w drugiej połowie 2011 r. przez firmę Coffey International Development na zlecenie instytutu.

{gallery}galerie/wpk{/gallery}
We wprowadzeniu do tematyki konferencji dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, liderka zespołu KRK, zwróciła uwagę na trzy „kamienie milowe” w pracach nad krajowym systemem kwalifikacji. - Jednym z naszych głównych zadań jest przygotowanie raportu referencyjnego. To pierwszy krok do tego, by wszystkie europejskie systemy kwalifikacji widziały się wzajemnie. Drugi ma spowodować, by świadectwa  i certyfikaty wydawane w Polsce miały wskazany poziom, na którym dana kwalifikacja się znajduje. Trzeci wątek to zbudowanie całej perspektywy myślenia o wiarygodności kwalifikacji – powiedziała Agnieszka Chłoń-Domińczak.Wiarygodność systemu kwalifikacji wynika z ich wysokiej jakości. - Jest ona potrzebna do tego, by zapewnić zaufanie do całego systemu. Bez tego nie będzie działał – mówiła dr Ewa Bacia z IBE, prezentując wyniki badania. Dr Bacia wymieniła trzy podstawowe elementy mające wpływ na jakość systemu kwalifikacji. Pierwszy to jakość kwalifikacji wpisanej do rejestru, drugi - jakość uczenia się i kształcenia. Trzecim elementem jest jakość procesu, procedur walidacji, czyli potwierdzania kompetencji.

Piotr Stronkowski z firmy Coffey International Development wskazywał na korzyści wynikające z funkcjonowania systemu kwalifikacji. - Posiadanie wiarygodnych kwalifikacji zmniejsza koszty dopasowania podaży i popytu na rynku pracy. Ponadto sama procedura walidacji rozbudza apetyt na dalsze kształcenie. Określone wymagania, jakie musimy spełnić, by uzyskać daną kwalifikację, mobilizują nas do uzupełnienia naszej wiedzy. Zwiększa to również mobilność pracowników, którzy potwierdzając kompetencje chcą wzmocnić swoją wartość na rynku pracy – powiedział Piotr Stronkowski.

W drugiej części konferencji przedstawiciele organizacji branżowych przedstawili stosowane u nich rozwiązania zapewniające jakość nadawanych kwalifikacji. Doświadczeniami podzielili się Dariusz Gobis z Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz dr inż. Jacek Pulwarski z Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Uczestnikami wydarzenia byli m.in. specjaliści ds. rynku szkoleniowego, doradcy, trenerzy, specjaliści ds. zapewniania i potwierdzania jakości kwalifikacji oraz pracodawcy. Konferencja została zorganizowana w ramach projektu „Opracowanie założeń merytorycznych i instytucjonalnych wdrażania KRK oraz Krajowego Rejestru Kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu III Wysoka jakość systemu oświaty, nadzorowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Prezentacje z konferencji do pobrania:

"Badanie stosowanych procedur potwierdzania efektów uczenia się osiągniętych na drodze edukacji pozaformalnej i uczenia się nieformalnego"

"Certyfikacja ECDL – potwierdzenie kompetencji komputerowych po europejsku", dr inż. Jacek Pulwarski, Polskie Towarzystwo Informatyczne pdf

„Walidacja w obszarze rzemiosła jako przykład dobrej praktyki”, Dariusz Gobis, dyrektor Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów galerie/wpk oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR