cookiesKalendarz wydarzeń

październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Nadchodzące wydarzenia

Wt Paź 23 @09:00 - 04:00PM
HR a Zintegrowany System Kwalifikacji

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Euroinspiracje dla PRK

miniatura13 września 2012 r. w Instytucie Badań Edukacyjnych odbyło się śniadanie prasowe poświęcone współpracy zagranicznej ekspertów IBE. O potrzebie czerpania z doświadczeń innych krajów w trakcie projektowania systemu kwalifikacji, formie i rezultatach współpracy międzynarodowej opowiadali dziennikarzom: dyrektor placówki dr. hab. Michał Federowicz, dr Agnieszka Chłoń-Domińczak, liderka zespołu KRK oraz Beata Balińska, ekspert wiodący Zespołu ds. Współpracy Ponadnarodowej i Upowszechniania.

Prace nad systemem kwalifikacji oraz Polską Ramą Kwalifikacji, które prowadzi zespół ekspertów IBE, to część procesu, jaki objął wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz europejskiego obszaru gospodarczego. W niektórych (Francja, Irlandia, Szkocja) ramy już istnieją, w innych dopiero są tworzone lub – tak jak w Polsce – projektowane.

Prace te odbywają się przy współudziale ekspertów oraz instytucji z różnych krajów Unii, a także instytucji europejskich. Przedstawiciele IBE przyglądają się zagranicznym rozwiązaniom, wymieniają doświadczenia i wspólnie z zagranicznymi partnerami rozwiązują problemy. - To niezbędne, by polski system kwalifikacji był spójny z rozwiązaniami europejskimi. Możemy się uczyć od innych – jakie rozwiązania się sprawdzają, a co się nie udało, żeby uniknąć niepotrzebnych błędów – wyjaśniał na spotkaniu dyrektor Federowicz.


Liderka projektu KRK dr Agnieszka Chłoń-Domińczak oraz dr hab. Michał Fedorowicz, dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych

Ponieważ istnieje ścisła współzależność między ramami w poszczególnych krajach oraz Europejską Ramą Kwalifikacji, przy tworzeniu całego systemu niezbędny jest nadzór i koordynacja działań ze strony Komisji Europejskiej. - Dlatego powołano Grupę Doradczą ds. europejskich ram kwalifikacji (Advisory Group), która składa się z ekspertów pochodzących ze wszystkich krajów członkowskich UE. Grupa  ma mandat Komisji Europejskiej, władz państw członkowskich oraz partnerów społecznych biorących udział w pracach nad systemem – tłumaczyła dr Agnieszka Chłoń-Domińczak.


Eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych oraz zaproszeni dziennikarze

Na koniec 2012 roku eksperci IBE planują zakończenie prac nad raportem referencyjnym – dokumentem, którego celem jest przede wszystkim  odniesienie Polskiej Ramy Kwalifikacji do Europejskiej Ramy Kwalifikacji. W pracach nad jego przygotowaniem niemal od początku biorą udział eksperci zagraniczni - pierwsze spotkanie tej grupy odbyło się we wrześniu 2011 roku. – Zaprosiliśmy ekspertów ze Szkocji, Niemiec, Austrii i Węgier. W Szkocji system kwalifikacji oparty na ramie kwalifikacji (Scottish Credit and Qualifications Framework) działa już od wielu lat. Systemy kwalifikacji w Niemczech i w Austrii są dość podobne do polskich rozwiązań. Węgry natomiast to kraj, który ma bardzo podobne doświadczenia i problemy wynikające z historii oraz transformacji ustrojowej. Ponadto przystąpiły do Unii, w tym samym czasie, co Polska. –powiedziałała na śniadaniu prasowym Beata Balińska, ekspert IBE ds. współpracy międzynarodowej. -Tacy partnerzy gwarantują nam, że polski raport referencyjny będzie czytelny dla zagranicznych odbiorców i kompatybilny z rozwiązaniami wdrażanymi w innych krajach UE.

Śniadanie prasowe nt. współpracy zagranicznej ekspertów IBE zostało zorganizowane ramach projektu „Opracowanie założeń merytorycznych i instytucjonalnych wdrażania KRK oraz Krajowego Rejestru Kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie”.

 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR