cookiesKalendarz wydarzeń

październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Nadchodzące wydarzenia

Wt Paź 23 @09:00 - 04:00PM
HR a Zintegrowany System Kwalifikacji

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

W Glasgow o szkockiej ramie

scqf logo26-29 marca 2012 zespół projektu KRK  spotkał się w Glasgow z ekspertami Scottish Credit and Qualifications Framework Partnership.  W trakcie spotkania udało się uzyskać  wiele informacji na temat  budowy portalu, jak i instytucji zarządzającej  Szkocką Ramą Kwalifikacji (SzRK).  

Zespół projektu KRK uczestniczył w dwóch spotkaniach. Pierwsze odbyło się w biurze Scottish Credit and Qualifications Framework. Oprócz polskiej delegacji brały w nim udział Aileen Ponton (Chief Executive) oraz Paula Cleary (Development Oficer). Pani Ponton przedstawiła prezentacje na temat funkcjonowania  SzRK, która obchodzi właśnie dziesięciolecie istnienia. Portal związany z ramą wciąż jest modyfikowany. Ostatnie duże zmiany w jego budowie wprowadzono ponad rok temu. Dzięki nim udało się rozwiązać problemy, z którymi stykali się zarządzający portalem oraz uwzględnić sugestie użytkowników instytucjonalnych. Wprowadzone modyfikacje usprawniły jego użytkowanie oraz pozwoliły podzielić na części przeznaczone dla różnych grup odbiorców (np. instytucji edukacyjnych czy osoby uczące się).


Buchanan Street w Glasgow (fot. Anna Piotrowska)

Szkocką Ramą Kwalifikacji zarządza Scottish Credit and Qualifications Framework Partnership. SCQF Partnership jest formalnie organizacją charytatywną. Taka, a nie inna forma prawna została wybrana ze względu na przepisy: na organizacje charytatywne nie mogą „naciskać” żadne inne urzędy czy ciała polityczne, w szczególności ministerstwa. W ten sposób zapewniono sobie polityczną niezależność.

W rejestrze SCQF kwalifikacje są prezentowane poprzez dyplomy. Z uwagi, że w Szkocji istnieją wspólne dyplomy (kwalifikacje) dla wielu szkół o tym samym poziomie, np. nieodróżnialne są dyplomy uniwersytetu A i uniwersytetu B. Za jakość dyplomów odpowiadają instytucje zewnętrzne (Credit Rating Bodies - CRB).


Rzeka Clyde w Glasgow (fot. Anna Piotrowska)

Do zadań SCQFP należy informowanie osób indywidualnych na temat ram kwalifikacji, zarządzanie bazą danych zawierającą rejestr możliwych do uzyskania w Szkocji dyplomów, przeprowadzanie formalnego procesu akredytacji organizacji zewnętrznych, a także organizowanie szkoleń i seminariów dla instytucji akredytowanych.  SCQFP nie zajmuje się szerzej pojętymi działania promocyjnymi związanymi z SzRK czy też kontrolowaniem instytucji wydających dyplomy.

Następnie delegacja projektu KRK spotkała się z przedstawicielami firmy NS Design, która obsługuje bazę danych SCQF. Dzięki niemu udało się uzyskać informacje na temat tego, jak wygląda oraz ile kosztuje informatyczne zarządzanie tą bazą. Wnioski ze spotkania: wynajęcie firmy zewnętrznej do obsługi oprogramowania, danych oraz portalu ma swoje plusy i minusy. Zaletami są niskie koszty utrzymania oraz brak codziennych problemów związanych z zarządzaniem systemem. Do wad należy zaliczyć zwłokę w nanoszeniu poprawek.

 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR