cookiesKalendarz wydarzeń

sierpień 2018
P W Ś C Pt S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

„Montowanie stolarki budowlanej”. Rozdano pierwsze certyfikaty

„Montowanie stolarki budowlanej” to jedna z kwalifikacji rynkowych włączonych do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. 29 czerwca przeprowadzono egzamin i rozdano pierwsze certyfikaty poświadczające kwalifikację, którą mogą być zainteresowani przedstawiciele branży budowlanej oraz uczniowie szkół zawodowych i techników.

 

Pierwsze certyfikaty rozdane

Udało nam się z sukcesem przeprowadzić pierwszy proces egzaminacyjny dla kwalifikacji rynkowej „Montowanie stolarki budowlanej”. Do egzaminu podeszli uczniowie 3 klasy Technikum Budowlanego nr 2 w Bytomiu. Ośmiu uczestników pozytywnie zakończyło weryfikację, tym samym są to pierwsze osoby, które otrzymały certyfikaty VCC potwierdzające kwalifikację” – mówi Radosław Panas, Prezes Zarządu Fundacji VCC, instytucji certyfikującej, a więc nadającej kwalifikację.

IMG 20180629 114041

Egzamin okazał się przede wszystkim wyzwaniem mentalnym i organizacyjnym dla uczestników z uwagi na długi czas jego trwania – 8 godzin. Podczas egzaminu wykorzystaliśmy unikalne laboratorium mobilne, które służy zarówno do przeprowadzania szkoleń przygotowujących do nabycia kwalifikacji, jak również do samej realizacji egzaminów. Dzięki takiemu rozwiązaniu egzaminy mogą być z powodzeniem realizowane w całym kraju.

Wzr certyfikatu

 

Montowanie stolarki budowlanej

Osoba legitymująca się tą kwalifikacją posiada ogólną wiedzę na temat stolarki budowlanej oraz umiejętności w zakresie montażu okien i drzwi balkonowych, okien dachowych, drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, bram czy krat. Wykwalifikowany monter posiada rozeznanie w najnowocześniejszych technologiach związanych z montażem i obsługą stolarki budowlanej, a do tego zna zasady konserwacji i serwisowania stolarki budowlanej. Dla montera z certyfikatem dokumentacja projektowa czy specyfikacja techniczna nie stanowią żadnych tajemnic.

Uczestnikom egzaminu, w tym trzem kobietom, zostaną wydane certyfikaty z numerem Polskiej Ramy Kwalifikacji. Jesteśmy pewni, że Ci młodzi ludzie, którzy za moment wyjdą na rynek pracy, dzięki potwierdzeniu kwalifikacji znacząco zwiększą swoje szanse na znalezienie zatrudnienia w sektorze budowlanym i zasilą profesjonalne ekipy montażowe. Na przełomie sierpnia i września kolejni uczniowie tej szkoły rozpoczną proces szkoleniowy i po jego zakończeniu będą mieli szansę na potwierdzenie kwalifikacji.” – dodaje Radosław Panas.

 

Branża budowlana potrzebuje pracowników o sprawdzonych kwalifikacjach – to warunek konieczny jej dalszego rozwoju , zapewnienia odpowiedniego standardu usług, a nawet bezpieczeństwa pracy.

Możliwości zatrudnienia po uzyskaniu kwalifikacji są bardzo duże. Osoby posiadające kwalifikację mogą podjąć pracę w firmach produkujących stolarkę budowlaną, w przedsiębiorstwach zajmujących się wykonawstwem budowlanym, a także w zakresie własnej działalności gospodarczej.


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR