cookiesKalendarz wydarzeń

październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Nadchodzące wydarzenia

Wt Paź 23 @09:00 - 04:00PM
HR a Zintegrowany System Kwalifikacji

Newsletter

Wpisz swój e-mail jeśli chcesz otrzymywać nowe informacje dotyczące przebiegu projektu.


Aktualności

Prezydent podpisał ustawę

Ustawa o zintegrowanym systemie kwalifikacjiPrezydent RP Andrzej Duda podpisał 7 stycznia ustawę z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Dzień po opublikowaniu wchodzi ona w życie. Wejście w życie ustawy i uruchomienie systemu to warunek ex ante uruchomienia środków unijnych na kształcenie dorosłych, ale i odpowiedź na potrzeby rynku pracy. Latem 2015 r. apelowały o to organizacje pracodawców, związki i stowarzyszenia branżowe oraz firmy szkoleniowe.  Uchwalenie ustawy to zasługa minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej oraz grupy posłów, którzy zgłosili projekt do Sejmu.

Polacy po skończeniu szkoły uczą się dwa razy rzadziej niż średnio mieszkańcy krajów Unii Europejskiej. Kompetencje ludzi spadają z czasem, w efekcie pracownicy w wieku średnim czują się zagrożeni, ale też wypaleni i zniechęceni. Każda większa zmiana na rynku pracy, większe zwolnienia to proces kosztowny społecznie i politycznie. Nie można już zagwarantować pracownikom trwałości stanowiska pracy, ale można zwiększyć ich szanse na zatrudnienie w ramach wieloetapowej kariery. Temu służyć będzie ZSK. Nie można zapewnić ścisłego dopasowania kształcenia formalnego do potrzeb pracodawców, bo potrzeby te się zmieniają, a edukacja szkolna jest procesem długofalowym. Można jednak wykształcić istotne kompetencje kluczowe, nauczyć dzieci, jak się uczyć, a także stworzyć system, który ułatwi zmianę pracy i planowanie kariery. ZSK umożliwi ludziom budowanie swojego portfolio z różnych kwalifikacji zdobywanych przez całą karierę, a dzięki temu poprawi ich pozycję na rynku pracy i ułatwi zmianę zawodu. Jak wskazują doświadczenia innych krajów europejskich, przez wprowadzenie ZSK wzrośnie liczba osób zainteresowanych uznawaniem kompetencji i podnoszeniem swoich kwalifikacji, co wpłynie nie tylko na sytuację zawodową ludzi, lecz także na ich poczucie bezpieczeństwa.

Co zmieni wprowadzenie ZSK?
  • Uzyskanie zaświadczenia czy certyfikatu o kwalifikacjach będzie szybsze, prostsze i bardziej dostępne. To ważna zmiana dla pracowników, bezrobotnych czy osób planujących zmianę pracy.
  • Łatwiej będzie można ocenić, co oferuje dana instytucja edukacyjna czy firma szkoleniowa.
  • Lepiej będzie można zaplanować swój rozwój zawodowy.
  • Doradcy edukacyjno-zawodowi zyskają narzędzie, które pomoże im skuteczniej pomagać osobom chcącym się przekwalifikować, podnieść swoje kompetencje i szukającym pracy.
  • Pracownicy będą mogli udowodnić swoją wartość pracodawcy w bardziej czytelny sposób.
  • Pracodawcy będą mogli sprawniej i skuteczniej przeprowadzać rekrutację, planować siatkę płac i szkolenia dla swoich pracowników.
  • Firmy szkoleniowe oraz inne organizacje zajmujące się rozmaitymi formami kształcenia będą mogły udowodnić wartość swojej oferty i przedstawić ją w zrozumiały sposób.

ZSK obejmie edukację ogólną, wyższą i zawodową, w tym nie tylko to, czego można się nauczyć w szkole lub na uczelni, lecz także na kursach, szkoleniach, w pracy, w domu i we wszelki inny sposób.

Główne narzędzia systemu to ośmiopoziomowa Polska Rama Kwalifikacji, która zawiera wymagania dotyczące wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych oraz Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji.


 KRK na youtube

UŁÓŻ MNIE

MIiR